table of contents
APT-GET(8) | APT-GET(8) |
NAZWA¶
apt-get - narzędzie zarządzania pakietami APT -- interfejs linii poleceń
SKŁADNIA¶
apt-get [ -hvs ] [ -o=opcja konfiguracji ] [ -c=plik ] { update | upgrade | dselect-upgrade | install pakiet ... | remove pakiet ... | source pakiet ... | build-dep pakiet ... | check | clean | autoclean }
OPIS¶
apt-get jest narzędziem do zarządzania pakietami działającym z linii poleceń, które może być za wewnętrzne narzędzie innych programów użuwająch biblioteki APT. Istnieje wiele interfejsów użytkownika, takich jak dselect(8), aptitude, synaptic, gnome-apt oraz wajig.
Jedno z poniższych poleceń musi być użyte, chyba że została podana opcja -h lub --help:
- update
- update jest używane do zsynchronizowania zawartości plików indeksu pakietów z ich źródłem. Lista dostępnych pakietów jest pobierana z lokalizacji określonych w pliku /etc/apt/sources.list. Na przykład, gdy używane jest archiwum Debiana, to polecenie pobiera i przegląda pliki Packages.gz, tak żeby udostępnić informacje o nowych i uaktualnionych pakietach. Polecenie update powinno być użyte zawsze przed upgrade lub dist-upgrade. Należy zauważyć, że licznik całkowitego postępu operacji jest błędny, ponieważ rozmiar plików Packages.gz nie jest wcześniej znany.
- upgrade
- upgrade instaluje najnowsze wersje wszystkich pakietów, obecnie zainstalowanych w systemie, na podstawie źródeł wymienionych w pliku /etc/apt/sources.list. Zainstalowane pakiety, których nowsza wersja jest dostępna, są ściągane i uaktualniane; w żadnym wypadku podanie tej opcji nie spowoduje usunięcia zainstalowanego pakietu czy zainstalowania nowego pakietu, wcześniej nie zainstalowanego. Pakiety, których nowa wersja wymaga zmiany statusu (np. zainstalowania bądź usunięcia) innego pakietu, nie będą uaktualnione. Aby apt-get wiedział, że są dostępne nowe wersje pakietów, należy wcześniej wykonać update.
- dselect-upgrade
- dselect-upgrade jest używane w połączeniu z programem dselect(8), tradycyjnym narzędziem do zarządzania pakietami w systemie Debian. dselect-upgrade uwzględnia zmiany zrobione programem dselect(8) w polu Status pliku zawierającego informacje o dostępnych pakietach i wykonuje akcje potrzebne do zrealizowania tych zmian (na przykład: usunięcie starych pakietów i dodanie nowych).
- dist-upgrade
- dist-upgrade wykonuje to samo, co upgrade, jednakże w inteligentny sposób wykrywa zmiany zależności międzypakietowych w nowych wersjach pakietów. apt-get ma wbudowany "sprytny" system rozwiązywania konfliktów i jeśli będzie to potrzebne, podejmie próbę zaktualizowania najważniejszych pakietów, kosztem tych mniej ważnych. Plik /etc/apt/sources.list zawiera listę adresów, z których będą pobierane żądane pakiety. Zobacz również do apt_preferences(5) - znajduje się tam opis mechanizmu nadpisywania globalnych ustawień dla poszczególnych pakietów.
- install
- po install musi występować nazwa jednego lub więcej
pakietów przeznaczonych do zainstalowania. Każdy argument
jest nazwą pakietu, a nie pełną nazwą pliku, w
którym się znajduje (na przykład w systemie Debian
GNU/Linux, tym argumentem byłoby libc6, a nie libc6_1.9.6-2.deb).
Wszystkie pakiety, które są potrzebne do zainstalowania
żądanego(-ych) pakietu(-ów), będą
także ściągnięte i zainstalowane. Plik
/etc/apt/sources.list zawiera listę adresów, z
których będą pobierane żądane pakiety.
Jeżeli po nazwie pakietu pojawi się minus (bez spacji
pomiędzy minusem a nazwą pakietu), to ten pakiet zostanie
usunięty, o ile oczywiście jest zainstalowany. Podobnie znak
plusa może być użyty w celu zainstalowania pakietu.
Ta ostatnia właściwość może być
użyta do nadpisania decyzji podjętych przez system
rozwiązywania konfliktów programu apt-get.
Konkretna wersja pakietu może być wybrana do zainstalowania przez umieszczenie po nazwie pakietu znaku równości, a za nim wybranej wersji pakietu. Podana wersja zostanie wyszukana i wybrana do zainstalowania. Również konkretna dystrybucja może być wybrana przez umieszczenie po nazwie pakietu znaku ukośnika, po którym następuje wersja dystrybucji bądź nazwa archiwum (stable, testing, unstable).
Oba mechanizmy wyboru pakietów mogą zainstalować wcześniejsze wersje pakietów niż są już zainstalowane w systemie, dlatego muszą być używane ostrożnie.
W końcu, mechanizm apt_preferences(5) pozwala określić alternatywny sposób instalacji poszczególnych pakietów.
Jeżeli żaden pakiet nie pasuje do podanego wyrażenia, a to wyrażenie zawiera jeden z następujących znaków: '.', '?' albo '*', to zakłada się, że jest to wyrażenie regularne zgodne z POSIX-em i jest ono stosowane do wszystkich nazw pakietów w bazie. Pakiety, których nazwy pasują do tego wyrażenia regularnego, są instalowane (bądź usuwane). Należy zwrócić uwagę na to, że dopasowywany jest podciąg, tak więc 'lo*' pasuje zarówno do 'how-lo', jak i do 'lowest'. Jeśli jest to niepożądane, można określić początek lub koniec dopasowania wyrażenia regularnego, używając znaków '^' lub '$', można też stworzyć bardziej specyficzne wyrażenie regularne.
- remove
- remove odpowiada poleceniu install z tą różnicą, że pakiety są usuwane, a nie instalowane. Jeżeli nazwa pakietu zostanie poprzedzona znakiem plusa (bez rozdzielającej spacji), wskazany pakiet zostanie zainstalowany zamiast zostać usunięty.
- source
- source powoduje, że apt-get ściąga pakiety ze
źródłami. APT na podstawie listy dostępnych
pakietów decyduje, który pakiet
źródłowy ściągnąć.
Następnie szuka najnowszej dostępnej wersji pakietu
źródłowego i ładuje ją do
bieżącego katalogu. Pakiety źródłowe
są znajdowane inaczej niż pakiety binarne: przez linie z
identyfikatorem deb-src w pliku sources.list(5).
Może to oznaczać, że pakiet
źródłowy, który otrzymasz, nie będzie
odpowiadał pakietowi binarnemu, który jest zainstalowany
(może być zainstalowany). Jeżeli podano opcję
--compile, pakiet źródłowy zostanie skompilowany do
pakietu binarnego .deb za pomocą programu dpkg-buildpackage,
podanie opcji --download-only spowoduje natomiast, że pakiet
źródłowy nie zostanie rozpakowany.
Konkretną wersję pakietu źródłowego można ściągnąć, umieszczając po nazwie pakietu źródłowego znak równości, a za nim numer wersji do ściągnięcia. Działa tu taki sam mechanizm jak w przypadku pakietów binarnych. Włączone zostaje dokładne dopasowywanie nazw i wersji pakietów źródłowych i pośrednio włączona zostaje opcja APT::Get::Only-Source.
Uwaga. Pakiety źródłowe nie są traktowane tak samo, jak pakiety binarne - są przechowywane tylko w bieżącym katalogu, mniej więcej tak jakby zostały ściągnięte oryginalne źródła programu ze strony jego autorów.
- build-dep
- build-dep powoduje, że apt-get zainstaluje/usunie pakiety tak, żeby spełnić zależności (build dependencies) wymagane do zbudowania danego pakietu źródłowego.
- check
- check jest poleceniem diagnostycznym, które odświeża bufor (cache) pakietów i szuka zepsutych pakietów.
- clean
- clean czyści lokalne repozytorium ściągniętych plików z pakietami. Usuwa wszystko z wyjątkiem pliku blokady /var/cache/apt/archives/ oraz katalogu /var/cache/apt/archives/partial/. Gdy APT jest używane jako metoda programu dselect(8), clean jest uruchamiane automatycznie. Osoby nie używające dselect, mogą chcieć od czasu do czasu uruchamiać apt-get clean, aby zwolnić trochę miejsca na dysku.
- autoclean
- Podobnie jak clean, autoclean czyści lokalne repozytorium pobranych plików z pakietami. Różnica jest taka, że autoclean usuwa tylko te pliki pakietów, które już nie mogą być ściągnięte i w większości są bezużyteczne. Pozwala to na utrzymywanie bufora (cache'a) przed długi czas i na uniknięcie niekontrolowanego jego wzrostu. Wyłączenie opcji konfiguracyjnej APT::Clean-Installed zapobiegnie usuwaniu plików zawierających zainstalowane pakiety.
OPCJE¶
Wszystkie opcje linii poleceń mogą być ustawione w pliku konfiguracyjnym. Poniższe opisy wskazują, którą opcję w pliku konfiguracyjnym należy ustawić. W przypadku opcji logicznych, można unieważnić ustawienia pliku konfiguracyjnego, używając -f-,--no-f, -f=no albo czegoś podobnego.
- -d
- --download-only
- Tylko pobieranie; pliki z pakietami są tylko ściągane, ale nie rozpakowywane czy instalowane. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Download-Only.
- -f
- --fix-broken
- Popraw; podejmuje próbę poprawienia zepsutych zależności. Używanie tej opcji z install/remove może spowodować pominięcie któregokolwiek z pakietów podanych w linii poleceń, co pozwoli programowi APT znaleźć właściwe rozwiązanie problemu. Ta opcja jest czasami potrzebna przy pierwszym uruchomieniu APT, który nie pozwala, aby w systemie istniały zepsute zależności. Jest również prawdopodobne, że systemowa struktura zależności może być tak zepsuta, że będzie wymagała ręcznej naprawy (co zazwyczaj oznacza użycie dselect(8) lub dpkg --remove w celu usunięcia niektórych naruszonych pakietów). W pewnych sytuacjach użycie tej opcji łącznie z -m może spowodować błąd. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Fix-Broken.
- -m
- --ignore-missing
- --fix-missing
- Ignoruj brakujące pakiety. Pakiety, które nie mogą być pobrane lub nie powiedzie się test spójności pakietu po jego pobraniu (plik z pakietem jest uszkodzony), zostają wstrzymane. W pewnych sytuacjach użycie tej opcji łącznie z -f może spowodować błąd. Pakiet, który jest wybrany do instalacji (w szczególności jest on wymieniony w linii poleceń), ale nie może zostać pobrany, zostanie pominięty. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Fix-Missing.
- --no-download
- Wyłącza pobierania pakietów. Najlepiej stosować z --ignore-missing, aby wymusić na APT używanie tylko tych plików .deb, które zostały wcześniej ściągnięte. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Download.
- -q
- --quiet
- Cichy; wypisuje tylko informacje potrzebne do logowania, opuszczając wskaźniki postępu. Więcej znaków q spowoduje jeszcze bardziej ciche wyjście, maksimum jest 2. Można także ustawić poziom cichości za pomocą -q=#, nadpisując tym samym opcję z pliku konfiguracyjnego. Należy zauważyć, że poziom cichości równy 2 implikuje -y, dlatego -qq nigdy nie powinno być używane bez opcji typu -d, --print-uris lub -s, gdyż APT może zadecydować o zrobieniu czegoś, czego użytkownik się nie spodziewa. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: quiet.
- -s
- --simulate
- --just-print
- --dry-run
- --recon
- --no-act
- Brak akcji; wykonuje symulację zdarzeń, które
mogłyby się przytrafić, ale nic nie zmienia w
systemie. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Simulate.
Symulacja powoduje wypisanie serii linii, z których każda reprezentuje operację programu dpkg: konfigurowanie (Conf), usunięcie (Remv), rozpakowanie (Inst). Nawiasy kwadratowe oznaczają zepsute pakiety, przy czym puste nawiasy kwadratowe oznaczają, że przyczyna zepsucia pakietu nie jest znana (rzadkość).
- -y
- --yes
- --assume-yes
- Automatycznie odpowiada "tak" na pytania. Zakładając odpowiedź "tak" na wszelkie pytania, uruchamia się w trybie nieinteraktywnym. Jeśli wystąpi jakaś niepożądana sytuacja, na przykład zmiana wstrzymanego pakietu lub usunięcie pakietu mającego status Essential, apt-get przerwie działanie. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Assume-Yes.
- -u
- --show-upgraded
- Pokaż uaktualnione pakiety. Wypisuje listę wszystkich pakietów, które będą uaktualnione. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Show-Upgraded.
- -V
- --verbose-versions
- Wyświetla pełne wersje aktualizowanych pakietów Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Show-Versions.
- -b
- --compile
- --build
- Skompiluj pakiety źródłowe po ich ściągnięciu. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Compile.
- --ignore-hold
- Ignoruje status hold (wstrzymany) pakietów. Ta opcja powoduje, że apt-get zignoruje status hold pakietów. Może to być użyteczne w połączeniu z dist-upgrade do unieważnienia dużej liczby niepożądanych wstrzymań. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Ignore-Hold.
- --no-upgrade
- Nie aktualizuj pakietów. Użyte w połączeniu z install, no-upgrade spowoduje, że pakiety, które są już zainstalowane, nie zostaną zaktualizowane. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Upgrade.
- --force-yes
- Wymuszenie. Jest to niebezpieczna opcja, która powoduje, że apt-get kontynuuje swoje działanie bez żadnej interakcji z użytkownikiem, nawet jeśli robi coś, co może być szkodliwe. Nie powinna być używana, z wyjątkiem bardzo szczególnych sytuacji. Używanie force-yes może zniszczyć Twój system! Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::force-yes.
- --print-uris
- Nie ściąga pakietów do zainstalowania, tylko wypisuje ich URI. Każdy URI składa się z lokalizacji, nazwy pliku przeznaczenia, rozmiaru oraz oczekiwanej sumy kontrolnej md5. Należy zauważyć, że nazwa pliku przeznaczenia nie musi być taka sama jak nazwa zdalnego pliku! Działa to także z poleceniami source i update. Używane z poleceniem update, nie wypisuje sum MD5 i rozmiaru, a także w gestii użytkownika leży wtedy rozpakowywanie spakowanych plików. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Print-URIs.
- --purge
- Podczas usuwania pakietu, usuwa także jego pliki konfiguracyjne. Obok pakietów, które są przeznaczone do takiego usunięcia, wyświetlana jest gwiazdka ("*"). Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Purge.
- --reinstall
- Ponownie zainstaluj pakiety, których najnowsza wersja już jest zainstalowana Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::ReInstall.
- --list-cleanup
- Ta opcja jest domyślnie włączona, można ją wyłączyć używając --no-list-cleanup. Jeżeli jest włączona, apt-get będzie automatycznie zarządzał zawartością /var/lib/apt/lists,tak aby przestarzałe pliki były usuwane. Jedynym powodem dla jej wyłączenia mogłyby być częste zmiany w sources.list. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::List-Cleanup.
- -t
- --target-release
- --default-release
- Ta opcja tworzy domyślny pin o priorytecie 990, używając podanego łańcucha znaków oznaczającego wersję dystrybucji. W pliku z preferencjami można unieważnić to ustawienie. W skrócie - ta opcja pozwala pozwala na prostą kontrolę, z których dystrybucji będą pobierane pakiety. Przykłady: -t '2.1*' lub -t unstable. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Default-Release; zobacz także stronę podręcznika apt_preferences(5).
- --trivial-only
- Wykonuje tylko ´banalne´ (ang. ´trivial´) operacje. Tę opcję można porównać z --assume-yes, ale tam gdzie --assume-yes odpowiedziałoby "tak" na pytanie, --trivial-only odpowie "nie". Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Trivial-Only.
- --no-remove
- Jeżeli jakikolwiek pakiet miałby zostać usunięty, apt-get natychmiast kończy działanie. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Remove
- --only-source
- Ma znaczenie tylko dla polecenia source. Wskazuje na to, że podane nazwy pakietów źródłowych nie powinny być mapowane w tabeli pakietów binarnych. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Only-Source
- --diff-only
- --tar-only
- Ściągnij tylko plik diff albo tar pakietu źródłowego. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Diff-Only oraz APT::Get::Tar-Only
- --arch-only
- Przetwarza tylko te pakiety z zależnościami wymaganymi do zbudowania pakietu ze źródeł (build-dependencies), które są zależnie od architektury komputera. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: APT::Get::Arch-Only
- -h
- --help
- Wyświetla krótkie informacje na temat użytkowania.
- -v
- --version
- Wyświetla wersję programu.
- -c
- --config-file
- Plik konfiguracyjny. Podaje plik konfiguracyjny do użycia. Program najpierw przeczyta swój domyślny plik konfiguracyjny, a następnie plik podany jako argument tej opcji. Informacje o składni pliku można znaleźć w apt.conf(5).
- -o
- --option
- Ustaw opcję konfiguracyjną. Można ustawić dowolną opcję konfiguracyjną. Składnia jest następująca: -o Foo::Bar=bar.
PLIKI¶
- /etc/apt/sources.list
- Lokalizacje, z których będą ściągane pakiety Pozycja w pliku konfiguracyjnym: Dir::Etc::SourceList.
- /etc/apt/apt.conf
- Plik konfiguracyjny dla APT. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: Dir::Etc::Main.
- /etc/apt/apt.conf.d/
- Części pliku konfiguracyjnego APT. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: Dir::Etc::Parts.
- /etc/apt/preferences
- Plik zawierający preferencje wyboru wersji. Jest to miejsce, w którym określa się tzw. "pinning", tj. preferencje skąd brać pewne pakiety - z innego źródła, z innej dystrybucji lub o innej wersji. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: Dir::Etc::Preferences.
- /var/cache/apt/archives/
- Składnica ściągniętych plików z pakietami Pozycja w pliku konfiguracyjnym: Dir::Cache::Archives.
- /var/cache/apt/archives/partial/
- Składnica ściąganych właśnie plików z pakietami Pozycja w pliku konfiguracyjnym: Dir::Cache::Archives (implicit partial).
- /var/lib/apt/lists/
- Składnica informacji o stanie każdej lokalizacji pakietów podanej w sources.list(5) Pozycja w pliku konfiguracyjnym: Dir::State::Lists.
- /var/lib/apt/lists/partial/
- Składnica informacji o stanie w trakcie ściągania. Pozycja w pliku konfiguracyjnym: Dir::State::Lists (implicit partial).
ZOBACZ TAKŻE¶
apt-cache(8), apt-cdrom(8), dpkg(8), dselect(8), sources.list(5), apt.conf(5), apt-config(8), "Przewodnik dla użytkowników programu APT" w /usr/share/doc/apt/, apt_preferences(5), APT Howto.
DIAGNOSTYKA¶
apt-get zwraca zero, gdy zakończyło się pomyślnie, 100 - w przypadku błędu.
BŁĘDY¶
Zajrzyj na stronę błędów APT <URL:http://bugs.debian.org/src:apt>. Aby złożyć raport o błędzie w APT, prosimy przeczytać /usr/share/doc/debian/bug-reporting.txt lub użyć polecenia reportbug(1).
AUTOR¶
APT zostało napisane przez zespół APT <apt@packages.debian.org>.
20 sierpnia 2003 |