table of contents
FILESYSTEMS(5) | Podręcznik programisty Linuksa | FILESYSTEMS(5) |
NAZWA¶
filesystems - typy systemów plików Linuksa: minix, ext, ext2, xia, msdos, umsdos, vfat, proc, nfs, iso9660, hpfs, sysv, smb, ncpfs
OPIS¶
Gdy, jak jest przyjęte, system plików proc jest zamontowany w /proc, w pliku /proc/filesystems znaleźć można obsługiwane w danej chwili przez jądro systemy plików. Jeśli potrzebny jest któryś z aktualnie nieobsługiwanych, należy załadować odpowiedni moduł lub ponownie skompilować jądro.
Aby móc korzystać z systemu plików, należy go zamontować, a opis polecenia mount, które to robi, oraz dostępnych opcji można znaleźć w mount(8).
Poniżej znajduje się opis różnych systemów plików.
- minix
- jest systemem plików używanym w systemie operacyjnym Minix, jest to pierwszy system plików, który działał pod Linuksem. Ma on pewną liczbę niedociągnięć: ograniczenie rozmiaru partycji do 64 MB, krótkie nazwy plików, pojedyncze znaczniki czasu itd. Jest on nadal przydatny dla dyskietek i RAM-dysków.
- ext
- jest bardziej złożonym rozwinięciem systemu plików minix. Został on kompletnie zastąpiony przez drugą wersję rozszerzonego systemu plików (ext2) i ostatecznie usunięty z jądra (w 2.1.21).
- ext2
- jest dyskowym systemem plików o wysokiej wydajności używanym przez Linuksa zarówno dla dysków stałych, jak i dla nośników wymiennych. Drugi rozszerzony system plików został zaprojektowany jako rozszerzenie rozszerzonego systemu plików (ext). ext2 oferuje najlepszą wydajność (w przeliczeniu na szybkość i wykorzystanie CPU) ze wszystkich systemów plików obsługiwanych przez Linuksa.
- ext3
- jest wersja systemu plików ext2 z dziennikiem. Przełączanie do tyłu i do przodu pomiędzy ext2 i ext3 jest łatwe.
- xiafs
- został zaprojektowany i zaimplementowany jako stabilny, pewny
system plików poprzez rozszerzenie kodu systemu plików
Minix. Dostarcza on podstawowych, najczęściej wymaganych
cech bez zbędnej złożoności.
System plików xia nie jest już aktywnie rozwijany i utrzymywany. Został usunięty z jądra w 2.1.21.
- msdos
- Jest systemem plików używanym przez DOS, Windows, i niektóre komputery z OS/2. Nazwy plików w msdos nie mogą być dłuższe niż 8 znaków nazwy, plus opcjonalna kropka i 3 znaki rozszerzenia.
- umsdos
- to rozszerzony system plików DOSu używany przez Linuksa. Dodaje on właściwości takie jak długie nazwy, UID/GID, uprawnienia zgodne z POSIX, oraz pliki specjalne (urządzenia, potoki nazwane itp) w systemie plików DOSu, bez poświęcania zgodności z DOSem.
- vfat
- to rozszerzony system plików DOS używany przez Microsoft Windows95 i Windows NT. VFAT dodaje możliwość używania długich nazw w systemie plików MSDOS.
- proc
- jest pseudosystemem plików używanym jako interfejs do struktur danych jądra, zamiast czytania i interpretowania /dev/kmem. W szczególności, jego pliki nie zajmują przestrzeni dyskowej. Zobacz proc(5).
- iso9660
- to system plików CD-ROM zgodny ze standardem ISO 9660.
- High Sierra
- Linux obsługuje High Sierra, prekursora standardu ISO 9660 dla systemów plików CD-ROM. Jest on rozpoznawany automatycznie w ramach obsługi systemu plików iso9660 w Linuksie.
- Rock Ridge
- Linux obsługuje także rekordy System Use Sharing Protocol określone przez Rock Ridge Interchange Protocol. Używane są one do dalszego opisania plików w systemie iso9660 hostowi uniksowemu, i dostarczają informacji takich jak długie nazwy, UID/GID, uprawnienia zgodne z POSIX, oraz urządzenia. Jest on rozpoznawany automatycznie w ramach obsługi systemu plików iso9660 w Linuksie.
- hpfs
- jest to High Performance Filesystem, używany w OS/2. Ten system plików jest tylko do odczytu w Linuksie, z powodu braku dostępnej dokumentacji.
- sysv
- jest implementacją systemów plików SystemV/Coherent dla Linux. Implementuje on wszystkie systemy plików Xenix, SystemV/386 oraz Coherent.
- nfs
- to sieciowy system plików używany do dostępu do dysków umieszczonych na odległych komputerach.
- smb
- to sieciowy system plików obsługujący
protokół SMB, używany przez Windows for Workgroups,
Windows NT oraz Lan Manager.
By używać systemu plików smb potrzebny jest specjalny program do montowania, który znaleźć można w pakiecie ksmbfs, dostępnym pod ftp://sunsite.unc.edu/pub/Linux/system/Filesystems/smbfs.
- ncpfs
- to sieciowy system plików obsługujący
protokół NCP używany przez Novell NetWare.
By używać ncpfs, potrzebne są specjalne programy, które znaleźć można pod ftp://linux01.gwdg.de/pub/ncpfs.
ZOBACZ TAKŻE¶
2001-12-07 |