table of contents
FTOK(3) | Podręcznik programisty Linuksa | FTOK(3) |
NAZWA¶
ftok - przekształca ścieżkę i identyfikator projektu na klucz komunikacji międzyprocesowej (IPC) Systemu V
SKŁADNIA¶
# include <sys/types.h> # include <sys/ipc.h>
key_t ftok(const char *pathname, int proj_id);
OPIS¶
Funkcja ftok wykorzystuje tożsamość pliku o nazwie podanej w pathname (która musi odnosić się do istniejącego, dostępnego pliku) oraz 8 najmniej znaczących bitów proj_id (które muszą stanowić oktet niezerowy) do wygenerowania klucza komunikacji międzyprocesowej Systemu V, typu key_t, odpowiedniego do używania w msgget(2), semget(2), lub shmget(2).
Wartość wynikowa jest taka sama dla wszystkich ścieżek stanowiących nazwy tego samego pliku, o ile użyje się tej samej wartości proj_id. Zwracane wartości powinny się różnić gdy (istniejące jednocześnie) pliki lub identyfikatory projektu różnią się.
WARTOŚĆ ZWRACANA¶
W przypadku powodzenia zwracana jest wygenerowana wartość key_t. W przypadku błędu zwracane jest -1, a errno wskazuje błąd tak samo, jak dla funkcji systemowej stat(2).
ZGODNE Z¶
XPG4
UWAGI¶
Pod libc4 i libc5 (oraz pod SunOS 4.x) prototyp miał postać
Oczywiście, nie można dać gwarancji, że otrzymany key_t jest unikalny. Typowo, dla uzyskania najlepszego wyniku, łączone są: podany bajt proj_id, 16 mniej znaczących bitów numeru i-węzła oraz 8 niższych bitów numeru urządzenia w 32-bitowy wynik. kolizje mogą łatwo wystąpić, na przykład pomiędzy plikami na /dev/hda1 a plikami na /dev/sda1.
ZOBACZ TAKŻE¶
2001-11-28 | Linux 2.4 |