Scroll to navigation

SLATTACH(8) SLATTACH(8)

NAZWA

slattach - dołącz interfejs sieciowy do linii szeregowej

SKŁADNIA

[-dehlLmnqv] [-c polecenie] [-p protokół]
[-s prędkość] [tty]

OPIS

Slattach jest malutkim programem, który służy do ustawienia zwykłej linii terminalowej ("szeregowej") w jeden z kilku trybów "sieciowych", umożliwiając w ten sposób użycie jej do połączeń punkt-punkt z innymi komputerami.

OPCJE

Wykonuje polecenie po rozłączeniu linii. Może służyć do uruchamiania skryptów lub ponownego ustanawiania połączenia, gdy zostanie ono zerwane.
Włącza debuggowanie wyników. Przydatne do określania dlaczego dana konfiguracja nie działa.
Kończy pracę po utracie nośnej. Działa zarówno na urządzeniach /dev/tty jak i na /dev/cua co 15 sekund bezpośrednio monitorując stan nośnej. -v Włącza tryb gadatliwy. Przydatne w skryptach powłoki.
Włącza pracę w trybie cichym - w ogóle bez komunikatów.
Tworzy dla urządzenia plik blokujący w /var/lock, w stylu UUCP.
Równoważne poleceniu "mesg n".
Nie inicjuje linii w 8-bitowym trybie surowym.
Kończy pracę zaraz po zainicjowaniu urządzenia, zamiast oczekiwania na rozłączenie się linii.
Włącza 3-przewodowy tryb pracy. Terminal wprowadzany jest w tryb CLOCAL [linia lokalna], wyłączane jest śledzenie nośnej.
Ustawia zadany typ protokołu, jaki na być używany na linii. Domyślnie jest to cslip, tj. kompresowany SLIP. Inne możliwe wartości to slip (zwykły SLIP), adaptive (dostosowujący się CSLIP/SLIP), ppp (Point-to-Point Protocol) oraz kiss (protokół wykorzystywany do komunikacji z kontrolerami węzłów terminalowych radia pakietowego AX.25). Specjalny argument tty służy do ponownego wprowadzania terminala w zwykły tryb pracy szeregowej. Używanie trybu 'ppp' zwykle nie jest przydatne, gdyż ppp wymaga uaktywnionego dodatkowego demona pppd dla danej linii. Dla połączeń kiss powinien być używany program axattach.
Ustawia zadaną prędkość linii, inną niż domyślna.

Jeżeli nie podano żadnych argumentów, to używane jest bieżące łącze terminalowe (zwykle: urządzenie logowania). W przeciwnym razie, wykonywana jest próba zażądania wskazanego portu terminala, zablokowania go i otwarcia.

PLIKI

/dev/cua* /var/lock/LCK.*

BŁĘDY

Brak znanych.

ZOBACZ TAKŻE

axattach(8), dip(8), pppd(8), sliplogin(8).

AUTORZY

Fred N. van Kempen, <waltje@uwalt.nl.mugnet.org>
Alan Cox, <Alan.Cox@linux.org>
Miquel van Smoorenburg, <miquels@drinkel.ow.org>
George Shearer, <gshearer@one.net>
Yossi Gottlieb, <yogo@math.tau.ac.il>

12 lutego 1994