TOUCH(1) | Narzędzia plikowe GNU 4.0l | TOUCH(1) |
NAZWA¶
touch - zmiana czasu pliku
SKŁADNIA¶
touch [opcja]... plik...
Przestarzała wersja:
touch [-acm] [brzydki_czas] plik...
OPIS¶
Dokumentacja niniejsza nie jest już utrzymywana i może być niedokładna lub niekompletna. Autorytatywnym źródłem jest obecnie dokumentacja Texinfo. Dostęp do niej uzyskasz wpisując w wierszu poleceń:
touch zmienia czas dostępu i/lub modyfikacji podanych plików. Czas jest zmieniamy na aktualny czas, chyba że podano opcję -r, w tym przypadku jest on zmieniany na odpowiedni czas pochodzący od pliku plik_odn, lub podano opcję -t, w tym przypadku jest on zmieniany na podany czas. Oba czasy są zmieniane, jeśli żadna z opcji -a i -m nie jest podana lub gdy podane są obie. Gdy podano jedynie opcję -a zmieniany jest czas ostatniego dostępu, a gdy podano jedynie -m zmieniany jest czas ostatniej modyfikacji. Jeśli plik nie istnieje, jest tworzony (jako pusty plik z uprawnieniami 0666 zmodyfikowanymi przez umask), chyba że podano opcję -c.
OPCJE POSIX¶
- -a
- Zmiana tylko czasu ostatniego dostępu do pliku.
- -c
- Jeśli plik nie istnieje nie zostanie utworzony.
- -m
- Zmiana czasu ostatniej modyfikacji pliku.
- -r plik_odn
- Użycie odpowiedniego czasu pochodzącego od pliku plik_odn jako nowego czasu.
- -t czas
- Użycie podanego czasu zamiast aktualnego czasu. Argumentem
jest liczba dziesiętna w postaci
znacząca to co zwykle. Jeśli nie podano wartości ss, uznaje się że wynosi ona 0. Może ona być z zakresu 0-61, aby możliwe było odnoszenie się do sekund przestępnych. Czas jest uznawany za czas dla strefy czasowej podanej przez zmienną środowiskową TZ. Jeśli czas poprzedza 1 stycznia 1970, uznawany jest za błędny.
[[SS]RR]MMDDggmm[.ss]
SZCZEGÓŁY POSIX¶
Druga forma wywołanie ma tę wadę, że
nie jest pewne czy argument brzydki_czas jest czasem czy jednym z
plików, którego czas należy zmienić. Przyjmuje
się, że jest on czasem gdy nie podano opcji -r lub -t,
istnieją co najmniej dwa argumenty i pierwszy argument jest
ośmio- lub dziesięcio-cyfrową dziesiętną
liczbą całkowitą.
Format brzydkiego_czasu to MMDDggmm[RR], gdzie RR z zakresu 69-99
oznacza rok z zakresu 1969-1999, a nie podany RR oznacza aktualny rok. Ta
postać jest przestarzała.
SZCZEGÓŁY GNU¶
Jeśli pierwszy argument plik może być poprawnym argumentem opcji -t i nie podano czasu za pomocą opcji -d, -r czy -t i nie podano argumentu --, to jest on interpretowany jako czas dla pozostałych plików a nie nazwa pliku.
Podczas zmiany obu czasów, dostępu i modyfikacji, na czas aktualny touch może zmienić znaczniki czasu plików, których użytkownik uruchamiający program nie jest właścicielem, ale ma prawo do zapisu. W innym przypadku użytkownik musi być właścicielem.
OPCJE GNU¶
- -a, --time=atime, --time=access, --time=use
- Zmiana jedynie czasu ostatniego dostępu.
- -c, --no-create
- Nieistniejące pliki nie będą tworzone.
- -d czas, --date=czas
- Użycie argumentu czas zamiast aktualnego czasu. Może on zawierać nazwy miesięcy, strefy czasowe, `am' i `pm', itd. Zobacz `Formaty wprowadzania daty' w fileutils(1).
- -f
- Ignorowane, zachowane dla kompatybilności z wersją BSD touch.
- -m, --time=mtime, --time=modify
- Zmiana jedynie czasu modyfikacji.
- -r plik_odn, --reference= plik_odn
- Użycie czasów pochodzących od pliku plik_odn zamiast aktualnego czasu.
- -t czasdzies
- Tutaj czasdzies ma format [[SS]RR]MMDDggmm[.ss]. Użycie argumentu (opcjonalnego stulecia i roku, miesiąca, dnia, godziny, minut, opcjonalnych sekund) zamiast aktualnego czasu. Jeśli rok podano przy pomocy dwu cyfr, to za SS przyjmowane jest 20 dla lat od 0 do 68, zaś 19 dla lat od 69 do 99. Jeżeli nie podano cyfr roku, to przyjmowany jest bieżący.
STANDARDOWE OPCJE GNU¶
UWAGI¶
Zauważ, że trzy formaty daty/czasu: rozpoznawane przez opcje -d i -t oraz format przestarzałego argumentu czasu brzydki_czas, są od siebie różne.
ŚRODOWISKO¶
Zmienna TZ jest używana przy interpretacji podanych czasów. Zmienne LANG, LC_ALL, LC_CTYPE i LC_MESSAGES mają znaczenie takie jak zwykle.
PRZYKŁAD UŻYCIA¶
Komenda `touch foo' utworzy plik foo, jeśli jeszcze nie istnieje, i zmieni jego czas ostatniej modyfikacji na aktualny czas. Jest to często używane do sterowania działaniami make.
ZGŁASZANIE BŁĘDÓW¶
Błędy proszę zgłaszać, w jęz. ang., do <bug-fileutils@gnu.org>.
ZOBACZ TAKŻE¶
OD TŁUMACZA¶
Sprawdzono aktualność dokumentacji z werją 4.01 narzędzi plikowych GNU. Niniejsza dokumentacja jest obszerniejsza od oryginalnej, dołączanej do pakietu.
FSF | grudzień 1999 |